Damacana Paleti Mucidi Mustafa Aypek

Damacana su sektöründe,  mevcut nakliye sistemlerine yepyeni bir çözüm olarak  sunulan ve adeta bir devrim gerçekleştiren  DAMACANA PALETİ’nin mucidi Turgay AYPEK; 1966 doğumlu ve İ.T.Ü. yüksek denizcilik mezunu. Asıl mesleği uzak yol gemi kaptanlığıdır. Yaklaşık beş sene kadar denizcilik sektöründe çalışmış. Daha sonra ticarete atılmıştır. Ticaretten üretim sektörüne geçmiş 2000 yılında KARSU adlı su dağıtım firmasını kurmuştur.

[vt_image_popup get_image=”https://www.damacanapaleti.net/wp-content/uploads/2019/04/mustafa_aypek.jpg”]

Merhaba, Ben Turgay Aypek

Damacana Paleti‘nin Mucidi Turgay Aypek şöyle anlatıyor;

Su dağıtımında gösterdiğimiz performans bizi fabrika kurmaya kadar getirdi. Amacım suyu kaynağından alarak tüm doğallığıyla aracısız bir şekilde doğrudan dağıtımını gerçekleştirmekti.
İlk başlarda, ülkenin ekonomik durumu, dövizde ani artışlara sebep olunca herkes gibi bizde sermaye sıkıntısı yaşadık.  Elimizdeki imkânları olabildiğince verimli kullanmak zorundaydık. Bu durum bizi sürekli olarak yeni, pratik ve ekonomik çözümler bulmaya zorladı.
Süreç içerisinde şartların ve hedeflerimizin ortaya koyduğu bu gelişmeler pazar payımızın büyümesiyle, suyumuzun nakliyesi ciddi bir sıkıntı haline geldi.
İşte damacana paleti bu problemleri çözme azmimizin bir neticesi olarak ortaya çıktı.

Yazın işler iyice hızlandığı zaman gelen boş damacanaları indirme sürelerinin çok zaman aldığını gördük.
Araçlarda damacanalar dağınık vaziyette geliyordu. Damacanaları indirmek çok zaman alıyordu. Kronometre tuttuk; bir  eleman 6  damacanayı 30 saniyede araçtan alıp makineye götürüyordu. Bu indirme şekli ile  bir tır  1.5-2 saatte boşalıyordu. Bu zaman kaybını önlemek için damacanaların hızlı ve kolay indirilip yüklenmesi gerekiyordu. Bunu ancak paletleme yaparak gerçekleştireceğimiz sonucuna vardık.

Damacana Paleti Yükleme

Paletleme usulünde en alta tahta palet konur, üzerine damacanalar dizilir, üzerine tekrar tahta konulur,  tekrar damacana derken son olarak  streç ile sarılıp araca yüklenir.

Palet  öyle bir ölçü ve şekilde olmalı ki, damacanaya zarar vermemeli, dayanıklı olmalı, hem de her arabaya uyum sağlamalı. Bir de arabaya götürüp getirirken paletler yıkılmamalı, bunun için en ideal ölçü; üç tane sağdan sola, dört tane yukarıdan aşağıya şeklinde dizilmeli. Bu dizin damacananın çap ölçüsüne göre şekillendi. Bir damacananın çap ölçüsü 27 cm olduğundan 4×3’lük bir dizinin en uygun boyutları 80×110 cm’lik ideal bir ölçü ile ortaya çıkmış oldu.  Palet piyasasını araştırdığımda bu ölçülerin çok kullanılan bir palet ölçüsü olmadığını gördüm. Piyasada yaygın olarak 100×120 cm gibi standart ölçüler kullanılıyordu. Kendi ölçülerimize uygun palet bulamayınca, bir tahta paletçiye gidip 80×110 ölçülerinde tahta paletler yaptırdım. Bir tırın kaç palet alabileceğini hesap ettim. Düşündüğüm sisteme göre,  üç tane sağdan sola, on iki tane de arkaya doğru olmak üzere toplam 36 adet palet sığmış oluyordu.  İşte damacana paletine giden yolun temelleri böylece atılmış oldu ve geliştirme sürecimiz başladı.

1
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?
Powered by