Damacana Paleti nasıl yapılır?

Damacana Su üreten firmalar için geliştirdiğimiz damacana paleti, yükleme ve boşaltmada yıkılmaması ve ezilmemesi ile çok kazançlı bir ürün olma niteliği kazanmıştır.

Damacana Paleti

damacanapaletim

Damacana Paletleri

Damacana paleti tasarımları

Damacana paleti nasıl yapılır?

Damacana paleti Rotasyon teknolojisi İle yapılır

Rotasyon teknolojisinde üretimin mantığı, plastik tozun kalıbın içinde dönerek kalıbın iç şeklini almasıdır.

Rotasyon kalıp yöntemi diğer imalat yöntemleri ile kıyaslandığında önemli avantajlara sahiptir. Diğer teknolojiler ile üretilmesi mümkün olmayan karmaşık şekilli ve hacimli plastik parçaların bu teknoloji ile üretilmesi mümkündür.

Ürün et kalınlığı gibi birçok ürün özelliği kalıba bağlı olmadan proses esnasında değiştirilebilir.Aynı ürün üzerinde farklı renkte hammadde ile üretim yapılabilir.Aynı kalıp ile farklı plastik malzemelerden ürün elde etmek diğer teknolojilere nazaran daha kolay ve uygulanabilirdir.

Rotasyon, üretim esnasında basınçla şekillenmediği için, üretim sırasında gerilimler oluşmamaktadır. Bu da, rotasyondan çıkan ürünlerin aynı kalınlık ve ham madde kullanılsa bile enjeksiyon, şişirme ve polyester ürünlere göre, kıyaslanamayacak kadar sağlam olmasını sağlar.

Bu teknolojinin en bilinen ürünleri su-gıda depoları, tarım-zirai sektöre ait çeşitli ürünler, otomotiv sektörüne ait ürünler, çeşitli oyuncaklar, tekstil depoları gibi ürünlerdir.

Üretim ünitesi fırınlar hazırlanaır

Rotasyon makinesi fırın + kol + soğutma sisteminden oluşur. Fırın: Çoğunlukla sabittir. Kalıplar kol sistemi ile beraber fırının içine girerler ve ürünün pişme işlemi burada gerçekleştirilir. Doğal olarak, fırında izolasyon sisteminin iyi olması yakıt tasarrufunu, ısı dağılımının iyi olması ise çıkan ürünün kalitesini etkiler. Fırının silindir şeklinde yapılması en uygun olanıdır. Fırında ısıtma sistemi olarak brülör aracılığı ile mazot, lpg, doğalgaz kullanılabileceği gibi, küçük sistemlerde elektrikle ısıtma da kullanılabilir.

Soğutma sistemi:

Bazı sistemlerde, pişme tamamlandıktan sonra fanlarla soğutma yapılırken daha gelişmiş sistemlerde soğutma için de fırına benzer bir oda yapılır ve soğutma bu odada gerçekleştirilir. Soğutma olarak hava veya su kullanılmaktadır.

Kol: Kalıpların bağlandığı ve 2 eksende hareket eden sistemdir. Dönüşlerin biri “dış dönüş”, diğeri “iç dönüş” olarak isimlendirilir.

Kalıplar iç dönüşün üzerinde, kalıp bağlamak için tasarlanmış bölüme monte edilirler. İç dönüş kalıpları kendi ekseni etrafında döndürürken, dış dönüş de iç dönüşü (dolayısıyla iç dönüşe bağlı kalıpları) diğer eksende hareket ettirir. Sonuçta kalıplar iki eksende dönmüş olurlar.

Ürün geometrisine göre değişiklik göstermekle beraber, çoğunlukla iç dönüşün dış dönüşe oranı 1/2’dir

Kalıp Teknolojisi

kalıp teknolojisi
kalıp teknolojisi

Rotasyon kalıp türlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

a) Alüminyum Rotasyon Kalıbı

a.1) Cnc İşleme Alüminyum Rotasyon Kalıbı
a.2) Döküm Alüminyum Rotasyon Kalıbı

b) Sac Rotasyon Kalıbı

Bunların dışında, paslanmaz celıkten kalıp, aliminyum levhadan kalıp, ve nikel kalıplar yapmak mümkündür. Rotasyon ürünün özelliği ve projenizin büyüklüğü değerlendirilerek en uygun kalıp imalat yöntemi belirlenmelidir . Bunun için şu soruların yanıtını vermek gerekir; 1.Nihayi plastik (poietilen, PP,PE,PA6,PA12) parcanızın büyüklüğü ( ebatları)nedir?
2. Nihayi plastik (poietilen, PP,PE,PA6,PA12) parcanızın geometrisi nekadar koplex veya karmaşıktır?
3. Nihayi plastik (poietilen, PP,PE,PA6,PA12) parçanızdan yüzey kalitesi konusundaki beklentiniz yada ihtiyaçlarınız nedir?
4. Nihayi plastik (poietilen, PP,PE,PA6,PA12) parçanızı üretmek için birden fazla kalıba ihtiyaç duyacakmısınız? Yani çoklu kalıp ihtiyacnız olacakmak mı?

Faydaları ve uygulama alanları

 • Boyut olarak büyük ürünlerin üretimine olanak sağlar.
 • Karmaşık şekilli ürünlerin üretimine olanak sağlar.
 • Üretim esnasına parça ekleme işlemi yapılabilir.
 • Renklendirme maddesi hammaddeye katılarak renklendirme yapılabilir.
 • Üretilen ürün metal vb. ürünlere göre hafiftir.
 • Üretilen ürünler dayanıklı, uzun ömürlüdür.
 • Köpük doldurulabilir.
 • Ekonomiktir.
 • Hurda miktarı azdır.
 • Geri dönüşümlüdür.
 • Kırılıp yeniden işlenebilir ürünler oluşturulur.

 

Rotasyon Kalıplama Uygulama Alanları:

Rotasyon Kalıplama
Rotasyon Kalıplama

Yakıt tankı, Adblue tankı, Çatı, Su tankı, Genleşme tankı, Çamurluk, Hava kanalı, Koltuk, Çocuk parkı, Kay-kay, Salıncak, Lunapark ekipmanları, Biçerdöver manifold, Temiz su tank, Dış mekan koltuk, Tabure, Tekne, Sörf (Surfboard), Hovercraft, Süpermarket ekipman, Konteynır, FMCG taşıma konteynır, K-7 palet konteynır, İzolasyonlu gıda konteynır, Dondurulmuş gıda konteynır, Kanalizasyon ekipman, Plastik buşakle, Plastik sayaç odası, Su arıtma cihazı, Mekanik tesisat odası, Buzağı kulubesi, Dezenfektan havuzu, Suluklar, Zirai depolar, Gıda konteynırlarının kalıplarında üretim yapılabilir.

Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
1
Merhaba
Yardımcı olabilir miyim?
Powered by